Lyžařský kurz 2019

Lyžařský kurz ZŠ Chabařovice

Letošní lyžařský výcvikový kurz pořádala naše škola od 19. ledna do 25. ledna 2019 pro zájemce všech ročníků 2.stupně. Již po jedenácté jsme se ubytovali v penzionu Jánošík ve Vysokých Tatrách. Loňský rekordní počet účastníků jsme navýšili o další čtyři, na letošních 31 žáků.

Ubytování zůstalo tradiční, doprava se změnila. Vzhledem k vysokému počtu účastníků lyžařského zájezdu se nám poprvé vyplatilo využít služeb soukromého dopravce a vyhnuli jsme se tak komplikacím, které jsou spojené s cestováním vlakem. Cesta autobusem z Chabařovic do Ždiaru nám trvala deset hodin a proběhla bez sebemenších problémů.

Do místa ubytování jsme dorazili v sobotu okolo 16:00. Zatímco v minulých letech jsme kurz začínali výletem po okolí, tentokrát jsme po cestě šetřili síly. O každoroční výlet však žáci nepřišli. Dostalo se na něj v úterý, kdy bylo naplánováno pouze dopolední lyžování. Přestože jsme absolvovali pouhé tři kilometry, procházka krajinou zasněženou padesáti centimetry sněhu udělala s žáky své. V tento den neměli žáci s dodržováním večerky žádný problém.

Program kurzu byl vyplněn především výcvikem na lyžích. Sněhové podmínky byly po celý týden fantastické. Až na „drobný mráz“ (-15o), který nám poslední den lyžování trochu znepříjemnil, jsme zažívali krásné slunečné počasí. Díky těmto podmínkám, snaze instruktorů a nezbytné píli žáků se lyžařské dovednosti všech zlepšily.

Kromě lyžování žáci trávili čas hraním různých společenských her, které žákům připravili učitelé společně s vychovateli. Kromě lyžařských dovedností žáci využili také své znalosti z různých odvětví, manuální šikovnost, postřeh apod. Potvrdilo se, že se žáci dokáží bavit i bez WIFI a mobilních telefonů. Musí se jim však ukázat, jak na to. J

Závěrem děkuji všem instruktorům, vychovatelům a zdravotnici za profesionální a lidský přístup. Všichni se opravdu snažili, aby vše proběhlo tak, jak má. Dětem děkuji za to, že jsme nemuseli řešit žádné větší prohřešky, a že tak svým chováním přispěly ke skvělé atmosféře, ve které celý kurz probíhal. Slzy smutku mnoha dětí při závěrečném loučení a vyhlašování výsledků některých soutěží ukázaly, že o pozitivní ohlasy není nouze. Tímto zvu všechny žáky druhého stupně na další ročník.

Jan Šulc, vedoucí zájezdu

Ohlasy některých žáků:

Pavel Kopřiva, 8.A

LVVZ 2019, nezapomenutelná akce, která se tento rok konala v rekordním počtu žáků, kteří se určitě budou chtít vrátit zpět. Jan Šulc, Tomáš Ivančo, Roman Kepič, Jakub Ivančo a Roman Šrámek byli instruktoři a nově se připojila paní Monika Havlíčková, která se starala o nemocné. V 7:30 byl budíček, 7:45 snídaně a v 8:40 se jelo na svah. Na svahu jsme byli do 12:30 a následně jsme šli na oběd, poté zpět na svah. Takhle to bylo až do pondělí, ale následující den byl pro nás peklo. Měli jsme mít odpočinkový den, lyžovat jen do oběda a potom jsme měli jít na „malou“ procházku. Skončila katastrofálně, všichni byli mokří a zlámaní, brodili jsme se metrem sněhu, byli jsme na pokraji odpadnutí. Nikomu se nic nestalo, naštěstí. Další dny LVVZ pokračoval stejně jako předchozí, občas jsme hráli nějaké hry, dívali se na film, povídali jsme si, ničili pana učitele Šulce v pinčesu apod. Poslední den jsme se ráno, nebo někteří večer předchozí den, sbalili a po snídani vyrazili domů.

Nikola Kusebauchová, 9.A

Na lyžáku jsem byla již po třetí a znovu se mi tam moc líbilo. Trochu mě mrzelo, že jsme letos kvůli vysokému počtu museli jet autobusem, ale nakonec to nebylo tak špatné. Všichni jsme si užili skvělou zábavu, ať už na svahu nebo v penzionu při hraní her. Letos se sešel skvělý kolektiv, a i přes pár zkrácených večerek všechno proběhlo skvěle. Užili jsme si tradiční procházku sněhem v přírodě, kterou mají všichni tak strašně rádi, přiučili se spoustě nových věcí na lyžích a poslední večer jsme si pořádně zatancovali na diskotéce. Myslím, že si to všichni užili. Děkuji všem učitelům, instruktorům a vychovatelům, že to tam s námi vydrželi celý týden a že se o nás tak starali, bude mi to všechno moc chybět.

Jan Tvrdík, 9.B

Cesta začala v sobotu ráno, všichni nastoupili do autobusu a vyjelo se. Sice nás čekalo 11 hodin v autobuse, ale cesta byla zábavná a my neměli na spaní vůbec náladu.

Po příjezdu na chatu jsme vytahali všechny věci na pokoje a šli na večeři, jídlo bylo vcelku dobré a hlady jsme opravdu netrpěli. Druhý den jsme vyrazili na sjezdovku, ze začátku to moc nešlo, ale ke konci dne nám to všem šlo. Třetí den jsme se rozdělili, takže první a druhá skupina šla na těžší sjezdovku a třetí a čtvrtá zůstala na lehčí. Na to, že jsme na sjezdovku dorazili okolo deváté, byla vždy dobře upravená a všem vyhovovala. Čtvrtý den jsme vyrazili na túru zasněženou krajinou a byla to fuška, ale přesto sranda, všichni se koulovali a bořili do hlubokého sněhu, který byl mnohým až po pás.

Večer nebyla na chatě nikdy nuda, hráli jsme různé hry, například oblíbenou slepou schovku, jindy jsme se zase dívali na film nebo dělali jiné aktivity. Ubíhalo to tak rychle, že znenadání tu byl poslední den, celý den probíhal normálně a večer byla diskotéka. Všichni jsme se velice bavili a do víru tance se zapojili i naši vedoucí a učitelé.  Cesta zpátky ubíhala vcelku rychle, únava na nás byla sice vidět, ale byl to parádní lyžák.